Книги

Червоний горобець

22
18
20
22
24
26
28
30

Після того як Домініка покинула його квартиру, Нейт не спав, він записував усе, що вона йому розповіла. Він опирався ідіотському бажанню податися в посольство, розбудити всю резидентуру, почати строчити телеграми в штаб-квартиру. Вербування. Офіцер СВР, горобець, її дядько керує всіма операціями, всіма вбивствами. Це якесь шпигунське кіно, трясця. Він не міг дочекатися ранку, щоб прийти до резидентури.

Та згодом його піднесений настрій мов розчинився. Він крутився в ліжку, розкидаючи постіль. І те, що здавалося справжнім проривом, тепер викликало самі лише хвилювання. Він мав гарантувати безпечне вербування, упевнитись в її готовності; вона могла передумати, агенти часто так робили. Щойно вона опиниться в його упряжці, штаб-квартира дихатиме йому в шию. Яка її мотивація? Яка зарплатня? Який рівень доступу? Як це, вона не підписала угоди про нерозголошення? Все сталося раптово. Можливо, це провокація?

Результати. Вони чекатимуть на результати, і якнайскоріше. Спочатку вони запросять найкращу інформацію, яку тільки вона зможе дістати, а це буде небезпечно. Маленькі чоловічки в маленьких кабінетах з очима-намистинами захочуть упевнитись у її відданості. Такою буде перевірка, вони не заспокояться, доки її інформація не підтвердиться, доки вона сама не пройде поліграф. Варто натиснути на неї надто сильно чи не в тому напрямку, і вони її втратять, Нейт це чудово розумів. А якщо він її втратить, перед цим повідомивши про вербування, штаб-квартира однозначно вирішить, що все з самого початку було підставою.

Та це лише початок. Якщо СВР викриє Домініку, вони її вб’ють. Не мало значення, як саме її спіймають: як крота штаб-квартири, як оперативника, який помилився в роботі, як ворожого розвідника чи просто як дівчину, якій не пощастило, — вона стоятиме у світлі прожекторів з беззаперечними доказами своєї зради в руках. Нейт перевернувся в ліжку на інший бік.

Почнуться допити, суд, та на факти їм буде начхати. Дядько Ваня її не врятує. Її відведуть, босу, в тюремній робі, до підвалу Луб’янки, Лефортова чи Бутирки. Волочитимуть її коридором зі сталевими дверима уздовж стін, до кімнати з водостоком у похилій підлозі, з гаками під стелею та з вощеною картонною труною, скріпленою скобами, прямо в кутку кімнати. Вони вистрелять їй у голову, за правим вухом, ще до того, як вона ступить кілька кроків кімнатою, без попере­дження, після чого поглянуть, як вона лежить обличчям на підлозі, піднімуть за зап’ястя та щиколотки й кинуть у картон­ну труну. Так просто. Отакий фінал.

Роган Джош

Перетовкти нарізану цибулю, імбир, перець чилі, кардамон, гвоздику, коріандр, червоний перець, кмин і сіль у ступі до однорідного стану. Додати лавровий лист і корицю та розігріте топлене масло. Злегка обсмажити. Покласти порізану кубиками баранину, змащену сумішшю йогурту, теплої води та перцю. Випікати на середньому вогні дві години. Посипати коріандром.

17

Вербування Домініки важко назвати звичною справою. Тренований офіцер розвідки, тепер вона мала вчитися бути шпигункою. Така трансформація не була природною. «Закріплюй зв’язок», — казав Форсайт.

Отже, першим кроком резидентури були надзвичайно обережні спроби дізнатись про місце перебування Марти, щоб продемонструвати свою стурбованість. Ґейбл домовився про зустріч з кооперативним координатором із СУПО. Жодного сліду росіянки. Відео з камер спостереження можливого перетину кордону в Гаапаранті було непереконливе. Втомлена від сліз Домініка подякувала Нейтові за спробу.

Список BIGOT вони намагались тримати подалі від цієї справи, про деталі майже ніхто не знав, хоча зі штаб-квартирою мало що могли вдіяти. Інформацію у справі вже передавали зашифрованими каналами, що, за словами Ґейбла, було маячнею, позаяк телеграми читало не більше ста чоловік. Вони все ще намагалися обмежити шляхи поширення. Форсайт і Ґейбл робили таке й раніше і розуміли, що чим обережніше вони розпочнуть справу, тим довше зможуть отримувати розвіддані. Нейт відчував, як зростає рішучість — захистити її всіма можливими засобами. Не підведи, не підведи її.

Нейт знайшов двокімнатну квартиру в районі Мунккініемі, поруч із пристанню, і щуропикий зв’язковий повернувся й винайняв її на дванадцять місяців, представившись данцем, якому потрібне помешкання, де можна буде час від часу жити під час ділових поїздок до Гельсінкі. Задоволений орендодавець не ставив зайвих запитань.

Дощова весняна ніч, світло фар відбивається від мокрої бруківки. Домініку освітило цим сяйвом, коли вона вийшла із зелено-жовтого тролейбуса № 4 на Тіілімакі. Нейт наздогнав її за два квартали, взяв за руку. Навіть не привітавшись, у жорсткому стилі операцій СВР, серйозний, знервований. Її перша зустріч у конспіративній квартирі як агента, боротися доводилося не стільки зі страхом, скільки із соромом. Вони мовчки йшли вузькими вуличками, минаючи житлові квартали, срібне світло від телешоу сяяло у вікнах. Вони поспіхом зайшли до свого будинку, в обличчя вдарили запахи із кухонь — варена оленина та вершковий соус, — піднялися на другий поверх, ступаючи якнайтихіше.

Перший вечір із тисячі майбутніх. Кілька увімкнених ламп і Ґейбл, який чекав на них та одразу ж підійшов, забравши її плащ. Домініка не могла відвести погляду від його жорсткого, мов сталевий дріт, волосся. Їй сподобався його вигляд, його очі, пурпуровий колір навколо голови. «Ще один глибокий purpirnyj», — подумала вона. З кухні вийшов Форсайт, з окулярами за лобі, завзято борючись із корковою пробкою. Елегантний, мудрий, спокійний, повітря навколо нього мало лазуровий колір. Lazurnyj. Чутлива людина. Домініка сіла на диван і поглянула на трьох чоловіків, що ходили кімнатою. Вони були природні, невимушені, та все ж постійно дивилися на неї і вона знала, що її оцінюють.

Сидячи разом з ними в кімнаті, знайомлячись, Домініка розуміла, що тепер усе по-справжньому. Нейт був молодим офіцером, єдиним, кого вона до цього знала з ЦРУ, але ці двоє були спокійними, серйозними, досвідченими, вона почувалася з ними, як з генералом Корчним удома. Ґейбл підняв склянку й виголосив zdorove, на що Домініка відповіла стриманою усмішкою, лишаючись серйозною та зібраною.

Сьогодні — жодної роботи, прості розмови, більшість часу говорив Нейт, такі вони хороші — все слухали й слухали. Після завершення вона пішла першою — це також був установлений стандарт конспірації, як вона запримітила, — і пройшлася уздовж берега; на весняну воду спустили ще не всі човни, і вона вже не почувалася такою присоромленою, як раніше. Ось наскільки професіоналами вони були.

Друга зустріч, у Домініки з’явився час краще роздивитися квартиру. Галерейна кухня з плитою на дві конфорки, достатньо, щоб закип’ятити води, і холодильник з гумовими лотками, з яких можна було видавити кубики льоду. Як і водилося в мебльованих конспіративних квартирах, диван, стільці і столи були тонкими, дешевими й позбавленими смаку, відтінків «авокадо» і «врожайне золото», «Усе ще на піку моди в Скандинавії», — казав Ґейбл. На дешевих принтах на стіні зображено бурхливі хвилі та лося в місячному світлі, килимки на підлозі були, мов щойно з Лапландії. В одній кімнаті стояло подвійне ліжко, займаючи ледь не весь її простір, і щоб лягти на нього, треба було перелазити через бильце. Друга кімната була порожня, за винятком підвісного світильника з яскравого червоного скла. У ванній кімнаті була ванна та біде, яке Ґейбл одного вечора прийняв за туалет, чим до сліз насмішив Домініку, і відтоді вона почала називати Ґейбла Bratok.

Працювати з тренованим офіцером розвідки в ролі агента набагато важче, ніж керувати спітнілим відчайдушним банкіром, голодним до грошей, бо дружина в нього Кінг-Конг, машина — потриманий БМВ, а коханка — Ґодзілла. Домініка була випускницею АВР. Вони єхидно сперечалися щодо конспірації («Повірити не можу, що ти вирішив, ніби це місце нам підійде»), безпеки («Ні, Домі, якщо килимок на перилах — значить, усе добре, невже вас не вчать позитивних сигналів?»). Нейт гадав, скільки разів за день йому доводиться повторювати: «Зробимо по-моєму», — і щулитись щоразу, коли вона в драматичній манері лізла йому під шкіру зі своїм «Закладаюся, ти помиляєшся».

Хлопці з ЦРУ швидко зрозуміли, що в Домініки надзвичайна інтуїція. Вона закінчувала за них речення, швидко кивала при найтонших натяках і вміла слухати, як ніхто. «Розумна жінка, тренована розвідниця», — думав Форсайт, та було ще дещо, чого він не міг помітити. Ясновидіння — не зовсім підхоже слово, але близьке.

Частина Домініки спостерігала за процесом здалеку. Вона бачила, як вони її поважають, оцінюють її навички, та вони нічого не приймали на віру. Вона знала, що її перевіряють, хай і своїми ледь помітними методами. Іноді вони погоджувалися з нею, а іноді наполягали на своєму. «Які скрупульозні», — думала Домініка.

Щотижневі зустрічі на конспіративній квартирі, їхня спільна робота, усе це почало її полонити. Страждання через рішення співпрацювати з ЦРУ забулося, воно стало палаючим коштовним каменем у її голові. Домініка насолоджувалася ним, особливо коли розмовляла з Волонтовим. «Угадай, чим я займаюся?» — думала вона, доки спітнілий резидент бубонів про її роботу. Нейт мав рацію. Це було те, чого вона хотіла, сама.