Аскольд хутко вмився, переодягнувся, витягнув із заначки усі наявні там гроші й побіг на не ним призначене побачення.
Надія не примусила себе довго чекати. За кілька хвилин її червоний автомобіль хвацько пригальмував біля пам’ятної обом молодим людям колонади стадіону. Вони поїхали вечірньою Петрівською алеєю — майже лісовою дорогою в центрі Києва. Підсвічені нечисленними ліхтарями засніжені дерева, білим мереживом переплітаючи гілки угорі, створювали нереальне враження перебування у нескінченному звивистому коридорі поза часом і простором. Доїхали до церкви-ротонди Святого Миколая.
— Диви, як тут інтересно! — Надійка кивнула у бік храму. — А давай просто погуляємо по парку. Я не хочу сидіти в душному кафе.
— Згода, — сказав Аскольд.
Вони лишили машину неподалік церкви і рушили парковою доріжкою.
— Ти, звісно ж, не могла вибрати більш знакового місця для цієї прогулянки. Знаєш, як воно називається? — з усмішкою запитав хлопець.
— Як?
— О-о-о! Це єдине урочище у Києві, що назване майже на мою честь.
— Ну не тяни котьонка за хвостік, скажи, як же воно називається?! — Надійка спробувала по-дитячому енергійно смикнути його за рукав, послизнулася і мало не впала.
Аскольд підхопив її. І вже важко сказати, хто з них міцніше притиснувся до іншого. До обіймів природно додався поцілунок — довгий, немов білий лісовий коридор. Потім вони ще повільно ходили схилами Дніпра, старим, занедбаним і загадковим парком. Надія по-жіночому засипала його запитаннями, зовсім не пов’язаними між собою. Не дослухавши відповіді на попереднє, переходила до наступного. На власний подив, Аскольда це анітрохи не дратувало. Він із задоволенням відповідав, не маючи змоги самому спитати бодай щось.
Коли холод врешті змусив їх повернутися до церкви Святого Миколая, Надія раптом згадала, з чого почалася ця прогулянка:
— То як називається це урочище?
— Аскольдова могила.
Надійка посерйознішала, на її обличчя набігла коротка тінь, але за мить вона, струснувши білявою головою, примусила себе усміхнутися.
Аск розповів про київського князя Аскольда, який у Святому Хрещенні, можливо, був названий Миколаєм. Про те, як убив його варяг Олег та як поховали князя саме в цьому урочищі. Тому тут і стоїть цей храм. Кияни називають його нижнім Миколою, а верхнім називався Микільський військовий собор на нинішній площі Слави. Його знищили комуністи у тридцяті роки минулого сторіччя.
— А це пам’ятник Аскольду? — спитала дівчина, вказавши на сірий гранітний монумент через дорогу: на камінному постаменті бородатий чоловік із сократівською лисиною та з палицею-ключкою на плечі, чомусь босоніж.
— Ні, це святий апостол Андрій Первозванний. — Аскольд на мить відчув щось дивне у такому поєднанні: Аскольдова могила поруч із пам’ятником його старшому другові — Апостолу Андрієві. — А навпроти нього нова Андріївська церква — друга у Києві[15].
Вони перетнули Петрівську алею, опинившись поряд з постаментом.
— Зовсім не схожий! — вирвалося у хлопця.
— А ви були знакомі? — пожартувала Надія. — Може, і коньячок вместе пили?