— Та ні. Навіть по пляшці пива не роздушили, — чесно відповів Аскольд.
Дівчину розсмішив дотепний жарт. Вони ще трохи погуляли, але коли Аскольд запропонував усе ж піти зігрітися в кафе, Надійка сказала, що їй, на жаль, треба вже додому: батько останнім часом сильно непокоїться, коли вона пізно повертається.
За двадцять хвилин, щасливий і голодний (поцілунки на морозі забирають стільки енергії!),
Аскольд був удома. Не встиг він доїсти свій традиційно не розігрітий борщ, коли це у кутку кухні матеріалізувався Лахудрик. Привітавшись ґречним уклоном, він розповів, що домовики завершили колонізацію горища і цієї ночі приступають до виконання своїх обіцянок щодо примусового відселення з їхнього будинку щурів, мишей і тарганів до готелю «Хам-Ят» та до мерії. Щодо планів домкому побудувати замість горища мансарду, то тепер, коли Аскольд офіційно дозволив їм його зайняти, жоден будівельник туди не поткнеться: горище зачаровано. Домовичок був у доброму грайливому настрої, тому трохи бешкетував: примусив літати тарілки і чашки навколо старомодного кухонного абажура, потім спробував пройти крізь холодильник, але це йому не сподобалося — прохолодно. Аби втамувати Лахудрикову енергію, Аскольд жартома запропонував йому помити посуд. І... не минуло й хвилини, як посуд і кухонний стіл заблищали разючою чистотою. Спосіб, у який це домовичкові вдалося, збагнути було неможливо: стояла піраміда брудних тарілок, ложок і каструль у раковині ще зранку, потім оповилась якимось рожевим туманом — і вже її немає. Без усякої посудомийної машини. Аскольд подумав, що коли запросить якось Надійку до себе, то проситиме домовичка ще й квартиру прибрати.
— Еге! І вечерю приготувати, і шампанського купити, і постіль постелити, і стриптиз станцювати, — пробурмотів Лахудрик.
— То ти, капосний Пенатію, ще й людські думки підслуховуєш?! — обурився Аскольд, від несподіванки звертаючись до домовика на «ти».
— Щиро кажучи, це в мене вийшло вперше. Цього навчають лише на четвертому курсі. А ви не думайте так голосно, коли не хочете, щоб я дізнавався, про що ви там мрієте-марите! Пізніше я навчу вас приховувати свої думки від усіх, — знову повеселішав домовик, підлетівши до самого хлопцевого обличчя. Раптом різко спохмурнів і став принюхуватися до Аскольдового дихання, облетів довкола голови, потім безцеремонно розкрив йому очі своїми волохатими лапками, після цього полегшено зітхнув і голосно засміявся. — Так, друже мій, а тебе сьогодні зурочили, точніше, намагалися зурочити, а можливо, просто приворожити. Втім, вийшло це слабкувато. — Від надлишку емоцій домовик також облишив церемонне звертання — ви. — Згадуй, з ким спілкувався!
— З Апостолом, — бовкнув Аскольд перше, що спало на думку.
— З ким, з ким? — Від подиву Лахудрик зупинився в повітрі. — А де ти його здибав посеред Києва?
— Та я... — Студент розумів, що відбутися відмовками від наполегливого домовичка не вдасться, а казати неправду не хотілося. Та й не вийшло б — думки ж бо читає. Довелося переповісти всі пригоди останніх днів.
Лахудрик вислухав уважно, а потім зажадав від Аскольда взяти його до першого століття для знайомства з Апостолом. Зійшлися на тому, що «якось, може, згодом, колись». Домовичок наполіг, щоб вони повернулися до проблеми зурочення.
— Розумієш, друже мій, — почав він, — зурочення і приворот — це різні способи дії, і мета в них різна. Зурочення завжди робиться на велику шкоду успішності, здоров’ю, а то й життю того, кого зурочують. Це буває переважно через заздрість, суперництво за кохану людину або за щось інше; інколи той, хто замовляє зурочення, сам достеменно не знає, навіщо він це робить. Приворот — штука менш небезпечна. Хоча інколи можна людині світ зав’язати на все життя. Є контактний і безконтактний способи такого чаклунства. Безконтактний роблять через портрет, фото або якусь особисту річ. Контактний найчастіше через питво. У твоєму випадку мав місце контактний. З ким і що сьогодні пив?
Аскольд уже здогадався, хто міг підсипати йому зілля (але, на бога, навіщо?!), тож, хоча й не хотілося, мусив розповісти про вранішню каву з Христиною.
— А от спосіб зурочення обрано найжорстокіший, бо, схоже, тебе спробували обпоїти досить рідкісним видом трунку, — серйозно промовляв домовик. — Можливо, я помиляюсь, але це ментальна отрута. Дзвони цій Христині — ми негайно йдемо на побачення з нею. Вдвох!
— А що таке ментальна отрута? — спитав Аскольд, аби відвернути увагу малого домовика від ідеї негайної здибанки з аспіранткою.
— Всяка жива істота, — почав пояснювати Лахудрик, кумедно звівши палець догори, — має певний набір рис, зумовлений винятково її пращурами. Ви називаєте їх генетичними ознаками. Так ось: для людини це не лише зовнішність або, наприклад, спадкові хвороби, але і способи поведінки та етичні норми. Одне слово, шляхетність — це справді спадкова риса характеру Також від народження може бути закладено імунітет від чаклунства. Схоже, в тебе, до речі, саме цей випадок. Ментальна отрута діє лише на спадкові моральні якості. її використовують для того, щоб примусити одну людину виконувати будь-які бажання іншої. Але ця речовина дуже рідкісна і дорога. Механізму її дії ніхто не знає. Вважається, що сама по собі отрута не чаклунського походження, але у поєднанні з якимись білковими речовинами в організмі вона блокує нейронні зв’язки в корі головного мозку і дозволяє легко запрограмувати людину на різні, зазвичай негідні вчинки.
— Словом, психотропно-хімічна зброя! А протиотрута є? — не на жарт перелякався Аскольд. — Я що, тепер стану моральною потворою?
— Ні, не станеш, але я проконсультуюся зі своїми. Не забувай, що я лише стажер! Телефонуй уже до Христини!
— Може, ти спершу проконсультуйся, а потім я вже телефонуватиму їй? — знову спробував «з’їхати» Аскольд.
— Добре. Відпочинь поки що. Я швидко. — Лахудрик зник у кутку.