— Не лише дозволив, але й наполіг, щоб саме ви обов’язково взяли участь у цьому. Він сам розповість, чому така його апостольська воля.
Робота потроху добігала кінця. Нарешті витесаний восьмиметровий світлий брус, що пахнув свіжою деревиною, хлопці разом з трьома молодими венедами понесли до табору.
Туди вже повернулися і Апостол з Павлом та Надією. Про обряд хрещення їх ніхто не розпитував. Лише Борис пошкодував, що він, як людина, хрещена у ранньому дитинстві, не має змоги також отримати хрещення від самого Апостола.
Під керівництвом того самого поважного венеда хлопці розрізали дубовий брус і заходилися майструвати з нього хреста.
Андрій зник у своєму курені. Туди ж він забрав Книгу та жезл Аратти.
За деякий час покликав до себе Аскольда, Павла, Ілька та Бориса.
У курені Андрій попросив Аскольда створити браму до нової печери Куба — вівтаря Аратти — і запросив хлопців перейти туди за ним. Коли всі розмістилися у затісній темній печері навколо темно-прозорого вівтаря, Апостол торкнувся його, і навколо розлилося м’яке світло. Андрій звернувся до Ілька:
— А розкажи-но мені про твій рід і про вашого Бога — Рода!
— Та я вже ж розповідав вам! — Ілько здивовано подивився на Апостола. — Бог Род — це Першобог. Він був, є і буде завжди, він Творець усього існуючого, зокрема душі людської. Він створив і роди племені венедського та інших племен, скільки їх існує у світі цьому. Він створив інші світи. Бог Род пов’язує собою всі покоління роду, тому кажуть: «Передати з роду в рід». Як від пращурів до нащадків передаються колір очей та волосся або статура, так успадковуються і звички, уміння, явні й таємні знання, сумління і честь. Це все робить Род. Від нього походять інші боги: перш за все, Сварог, уособлення чоловічого єства Рода. Через нього Род виявляє себе богом світла і небесного вогню. Від Сварога пішли наступні боги — сварожичі, зокрема і Даждьбог — той, що дає добро. У нас слово «добро» означає не лише «статок» і «добробут», а перш за все — взаємини між людьми, стан природи, взагалі все хороше і добре. Краще я пояснити не зумію... — Ілько замовк, добираючи слова.
— Гаразд, — почав уголос розмірковувати Андрій. — То коли ти чогось не знаєш, тоді можеш звернутися до Рода, себто роду, і знання та досвід минулих поколінь самі собою стають твоїми, так?
— Чому ж лише минулих? — здивувався власним словам Ілько. — Древо Роду — Дерево Життя росте від кореня, але по його гілках всяка пташка може перелітати і вгору, і вниз, і в різні боки. Тому все, що знали, знають і знатимуть ті, хто належав, належить чи буде належати до роду мого, — можу в потрібний час знати і вміти я.
Вимовивши останні слова, молодий венед почав здивовано озиратися, шукаючи того, хто міг усе оце сказати замість нього.
— А коли ти дізнався, що маєш змогу отак звертатися до Роду? — далі розпитував Апостол.
— От як скіпетр Давида, чи, як ще ви його звете — жезл Аратти, взяв до рук, так і стали мені всякі думки спадати: спочатку вві сні, а коли Книгу разом із жезлом побачив, то одразу зрозумів, що вони можуть якось спільно діяти. І ще: коли Аскольд учив мене у телефон батарею ставити, то здалося, що я вже колись це робив.
— Недаремно я долав тисячі ліг, аби прийти у ці краї. Недаремно і скіпетр Давидів тягнувся сюди ж, до вівтаря Аратти. — Андрій вказав на Куб. — І жерці вашого племені знають набагато більше, ніж показують стороннім. Правильно вони сказали: перш ніж провішувати сяйво майбутньої благодаті над горами цими, слід відчути і збагнути їхню правічну і добру силу. А ти, Ільку, належиш до того надрідкісного типу людей, яким Він дарував здатність осягати зв’язок часів і перебирати безмежне і прекрасне мереживо світів і часів, створених Ним, — Дерево Життя. А сила ця прокинулася, коли охрестив я тебе у святих водах ріки цієї.
Аскольд, Павло і Борис слухали цю розмову, не наважуючись перервати її запитаннями, які щомиті готові були зірватися з їхніх вуст. Андрій великою зашкарублою долонею скуйовдив буйне волосся на Ільковій голові і сказав, звертаючись до всіх:
— Від народження ви, юні друзі мої, маєте здібності, які є притаманними лише дуже небагатьом. У давній Індії таких людей називали двічі народженими та поділяли на варни. Отже, Аскольд належить до варни брамінів, яких від природи наділено магічними здібностями; вони є носіями сакральних знань. Символом цієї варни є золота Чаша, що символізує мудрість, знання та духовне служіння. До варни брамінів належиш і ти, Павле, з усіма обов’язками, які накладаються таким походженням. Ось! Ільку, а ти належиш до кшатріїв — уроджених царів та воїнів, тих, хто зобов’язаний силою розуму і зброї захищати народи і їхні землі від усяких навал, воєн та інших лих. їхній знак — золота Сокира. Твоя ж варна, Борисе, — це вайшї. їхнє покликання — землеробство, торгівля та ремісництво, чиновницька служба та управління — менеджмент, як це називатимуть у вашому часі. Символом цієї варни є золотий Плуг, що його послано на землю в часи прадавні. У тому, що ви усі разом прийшли до мене, коли я маю проголосити майбутнє постання на горах цих благодатного града Києва, я вбачаю знак Його про покликання та призначення ваше. Людство у вашому часі стрімко наближається до межі свого існування. Бо є ще четверта варна, що зветься шудри. Вони народжені один раз — лише тілесно. Саме шудри сьогодні у вашому часі визначають способи людського співжиття: вони розв’язують війни та грабують природу, в тупій своїй зажерливості та егоїзмі нищать творіння людського генія, натхненого Богом Вишнім. Щудри так розплодилися на Землі, що вже становлять загрозу для неї. Час настав їх зупинити! Якщо не зробити цього, то вони рано чи пізно застосують ту страшну зброю, що вже винайшли її у вашому часі й навіть одного разу знищили нею два міста з невинними людьми у Країні Вранішнього Сонця. Недаремно сива зоря Полин, що отруїла ліси, ріки та поля, зійде колись над київськими горами — Третім Уділом Пресвітлої Владичиці нашої, як її попередження людству про небезпеку для нього. Ви учотирьох маєте відвернути загибель людей, зупинивши щудрів. Така ваша доля, Ним призначена. Але людина має свободу волі і сама обирає свій шлях. У цьому виявляється божественна частка людської природи. Тому кожен з вас сам вирішить, чи піде цим важким шляхом. Та пам’ятайте: не буває загроз минулих, сьогоденних та майбутніх. Всяка загроза, що має змогу виповнитися, є одночасним лихом для всіх часів — минулих, нинішніх та прийдешніх. І відвертати їх також слід в усіх часах. Нині ж не відповідайте мені нічого. Ці речі, що називаєте ви їх артефактами: вівтар Аратти, Книга, жезл — лишатимуться з вами. Побудьте ще тут, біля вівтаря, самі, а потім приходьте на берег Почайни. Допоможете винести хреста на гору та встановити його там.
Не очікуючи на відповідь хлопців, Апостол підвівся і вийшов крізь браму з печери.
У таборі вже зібралися вождь, жерці та воїни. Андрій привітався з ними і відійшов оддалік переговорити з вождем та старшим із жерців.
Надійка з Лахудриком Пенатієм почувалися самотньо і незатишно під зацікавленими, але стриманими поглядами венедів. Ніхто не намагався заговорити з ними. Дівчина, незважаючи на спроби домовика розрадити її, вже почала не на жарт непокоїтися, коли із замаскованої куренем брами з’явилися зосереджені та незвично серйозні Аскольд, Павло, Ілько та Борис. Надія полегшено зітхнула, лише поглядом висловивши свої почуття.