Книги

Приватне доручення

22
18
20
22
24
26
28
30
Григорій Глазов Едуард Ростовцев Приватне доручення

В пригодницькій повісті «Приватне доручення» йдеться про боротьбу радянських прикордонників та місцевого населення проти шпигунів та диверсантів.

Автори розповідають про мужність, відвагу та винахідливість прикордонників, підступність і хитрість ворога, який використовує будь-яку щілинку для переходу через кордон та шкідництва.

uk ru А. Дімаров
Григорий Соломонович Глазов Эдуард Исаакович Ростовцев ru ANSI FictionBook Editor Release 2.6, Fine Reader 10, ImageFB2, AlReader2 14 March 2012 C20C6DD8-6F08-4696-8B0F-585D3ECC1B08 1.1

Григорій Глазов, Едуард Ростовцев

Приватне доручення Радяньский письменник Київ 1959 Редактор Р. Г, Іванненко Художник О. О. Александров Художній редактор М. Н. Вальчук Техничний редактор Н. В. М"ясківська Коректор С. А. Тіктіна Переклад з російської А. Дімарова Здано на виробництво 19/VIІ 1958 р. Підписано до друку 30/Х 1958 р. Формат 70X92/52. 81/2 фіз. — друк. арк., 9,95 ум, — друк. арк., 10,34 обд. — вид. арк. Тираж 115(300. Зам. № 143. Ціна в оправі 4 крб. 10 коп. Радянський письменник, Київ, Червоноармійська, 6. Книжкова Фабрика Годоввидаву Міністерства культури УРСР, Одеса, Купальний зав., 5.

ПРИВАТНЕ ДОРУЧЕННЯ

Пригодницька повість

Художник О. О. АЛЕКСАНДРОВ

Розділ І

УМОВНИЙ РЕФЛЕКС

Гори тут починаються непомітно. Спершу земля, повита різнотрав"ям збирається в складки. Далі на захід вони переходять в пагорби, на які вбігають гінкі, поодинокі ялинки та берізки. Але коли, стоячи на такому пагорбу, кинеш поглядом вгору — перед тобою постане зелена громада гір. Зелена, бо густий чистий ліс, мовби збігши з рівнини, ринувся в гори та так і закляк на них — не спромігся зрушити в місця та перевалити через хребти і спуститися в другу долину.

Так і стоять Карпати в цьому зеленому полоні смоляних пахощів.

З давніх-давен люди, захищаючи себе, встановлювали межі земель своїх вздовж природних рубежів — річок. Але в цих місцях річки примхливі. Всупереч людським бажанням, течуть вони в різні сторони. Природі байдуже до того, що десь тут проліг державний кордон: ріка майнула через нього і котить свої каламутні і щедрі під час повені води через кордони двох держав.

В цьому році повінь була особливо велика. Вода залила заплави, до яких ось уже скільки літ не сягала. Але нині був липень, річка давно втихомирилась, і в заплаві люди косили траву. Прислухаючись до дзвінкоголосих помахів кіс і вдихаючи соковиті пахощі свіжоскошеної трави, старший сержант Стопачннського лінійного пункту залізничної міліції Мирон Іванцов вийшов в селища Гаї і попрямував дорогою в Стопачі: з восьмої ранку Іванцову заступати на чергування по станції.

Звичні п"ять кілометрів від рідного села до Стопачів Іванцов любив пройти повагом, Дорогою звернути на просіку, де живуть веселі лісоруби-сезонники.

Першим нинішнім супутником Мирона був худий неголений чоловічок. Він ліниво підганяв масласту конячину, запряжену в рипучу фуру.

Порівнявшись, Іванцов несхвально глянув на колесо, що вихляло з боку на бік, потім на сонне обличчя їздового і зауважив:

— Ти б нову втулку поставив, кавалерист. Дивись, он — колесо, наче кум з хрестин — то вліво, то вправо…

— А ти звідки такий господар знайшовся! — огризнувся їздовий, — Ти моєму голові скажи, коли такий розумний, а то в нього скоро весь колгосп на обидві ноги зашкутильгає. А мені що — я тут людина нова. — Уперіщивши конячину обмизганим пужалном, він хвацько свиснув, глянув на Іванова і зник за поворотом.

Потім там далеко попереду старший сержант побачив пішохода.

Мирон загадав, — як колись в дитинстві, — якщо до роздоріжжя дожене людину, значить в цю неділю йому не доведеться чергувати.

Пішов швидше. Забачивши сержанта, подорожній здійняв старенький заяложений капелюх і вклонився.

— Добридень, діду, добридень, — відізвався Мирон, задоволений, що таки наздогнав його ще до загаданого місця. — Куди прямуєш?